Proč některé léky chybí?

24. 12. 2022 0 Comments

Stalo se vám někdy, že jste přišli do lékárny, neměli nějaký lék a dali vám místo toho nějaký jiný? To se stává velmi často, hlavně když ty léky nejvíce potřebujeme a zrovna teď je období, kdy se to děje. Není na tom nic zvláštního, avšak lidi to dokáže opravdu hodně naštvat, to je jasné. Jdou si koupit za své peníze nějaký lék, a ještě dostanou za stejnou cenu nějaký podobný. Jasně, látky v něm jsou stejné, jinak bychom ho nedostali, ale jsme už zkrátka zvyklí na značky, například Paralen, který v poslední době také moc nedostanete a v některých lékárnách tedy chybí. Dají vám místo něj podobný lék, který má stejné složení, ale Paralen to není. Pak si ale člověk říká – proč k tomuto dochází? To nejsou schopni nějak pohlídat zásobování lékáren technolife.cz? Tam ale vůbec nejde o žádné zásobování. Problém je úplně v něčem jiném.

léky

Totiž když si vezmeme léky, které jistě zabírají, například Paralen, který lidé používají ve velkém a úplně na cokoliv a vezmeme si nějakou epidemii, dojde nám, že léků není dostatek proto, že právě tento Paralen chce úplně každý, a proto se nestíhá vyrábět. To však nemusí být ten pravý důvod, proč léků není dostatek. Nemusí to hned znamenat vykoupení, i když se to většinou děje právě v dobách epidemií, kdy většina lidí tyto léky potřebuje najednou. Jde ale hlavně o to, že se nestíhají vyrábět. Proč ale nejsou vyrobeny dopředu? Vždyť přeci léky, které se používají opravdu ve velkém a používají je všichni by se měly také ve velkém vyrábět, no ne? Je to zapeklitá otázka. Je tu však ještě jeden důvod nedostatku léků.

léky

Tím je válka, která nyní probíhá na Ukrajině. Léky se posílají lidem tam, protože je potřebují. Ale nepotřebujeme je přeci i my? A my na ně máme právo, protože jsme ze země, ze které se vyvážejí ven. Neměly by se vyvážet ty léky, které jsou navíc? A nevyvážet léky, které my nejvíce potřebujeme. Není přeci hlavní se postarat o občany a až poté pomoci ostatním zemím? Na to si udělejte každý názor sami.