Nový stroj by se vlastně mě vybírat právě pode výše uvedených kritérií. To znamená, že jiný bude na práci a jiný na hry. Ale pozor. Nepředstavujte si to tak, že v prodejně řeknete, že chcete něco na hraní. Nebo na práci. Ono je to totiž všechno jinak.
Práce může být například psaní textů. Na to stačí počítač z roku raz dva, s trochou RAM paměti a monitorem. Zde je lépe investovat více, aby si člověk nezkazil oči. Takový počítač splašíte někde za dvě stovky. Nemá většinou žádnou hodnotu a k uvedené práci naprosto stačí. Možná zvládne i přehrát hudbu.
Práce ovšem také může být taková, kde nestačí ani stroj střední třídy se 4 giga RAM. Proč? Nu, provádí-li se složité grafické operace, jistě se nebude chtít nikdo zdržovat čekáním a pomalým vykreslováním, takže je třeba lepší stroj.
Stejné je to i s hrami. Pokud chcete hrát, nebo řečeno hantýrkou, pařit, nejnovější herní pecky, tak si nachystejte hromadu peněz, protože jen nový a velmi dobrý procesor může vyjít na padesát tisíc a kde máte zbytek.
Ovšem, potřebujete-li si jen přehrávat šachové partie, či chcete jednou za čas zahrát karetní pasiáns, postačí vám rovněž stroj z roku raz dva. Grafika to zcela jistě utáhne. Ovšem nepočítejte s tím, že jak u psaní textů, či hraní šachu spustíte další program. To asi ne. Pokud tedy chcete i sledovat filmy, a nejde vám zrovna o nejnovější rozlišení, postačí jakýkoli počítač, potažmo notebook střední třídy. Ten v dnešní době pořídíte kolem šesti až osmi tisíc. Tyto strojovny mají v drtivé většině 4 giga RAM a procesor takový, že filmy a hudbu hravě zvládne. A při tom spoustu dalších i mírně pokročilých programů nebo her. Jsou to počítače pro všechno, mimo skutečně náročného hraní či složitých operací. Jsou to vděčné stroje, které lehce přenesete kam je třeba, takže jsou také nejvíce prodávané.