Klimatizace chrání před úpalem a tropickými teplotami

24. 10. 2022 0 Comments

Také máte rádi léto? Období bezstarostných procházek po mořské pláži v době dovolené, kdy máte na sobě jen krátké kalhoty a tričko, a boříte bosá chodidla do jemného písku. Léto miluje snad každý, protože nám umožňuje být dlouho venku na slunci, opalovat se, koupat, chodit na procházky, na vyjížďky na kole, ale zejména užívat dlouhé délky slunečního svitu více, než patnáct hodin. Zatímco v zimě již slunce zapadá kolem 16. hodiny, v létě se touto dobou ještě můžete na sluníčku docela slušně spálit.

klimatizace v bytě

Slunce má v létě obrovskou sílu, a ačkoli je od nás tato hvězda vzdálena přibližně 150 milionů kilometrů, dokáže zemský povrch rozpálit až do neuvěřitelných hodnot. Důkazem toho je vyprahlá saharská poušť a tropické oblasti kolem rovníku, ovšem ani u nás to v létě není „k zahození“, tropické teploty v mírném pásmu jsou v poslední době docela běžné.

pokojová klimatizace

Tropické teploty ne každý dobře snáší

Někteří lidé milují, když mohou v létě vyběhnout ven jen tak nalehko, a vůbec jim nevadí pohyb za vysokých teplot, ale rozhodně ne každý si v tomto libuje. Ostatně, pro lidský organismus je optimální teplotou v letních měsících hodnota kolem 24 stupňů Celsia, a teploty přes třicet již nutí organismus sáhnout do svých rezerv. Tehdy hrozí dehydratace, ztráta některých minerálních iontů pocením, zejména důležitého hořčíku, a také úpal.

Úpal je velmi nebezpečný stav, který může končit i smrtí, a zejména senioři a lidé chronicky nemocní by se měli před ním chránit. Jednou z možností, jak to udělat, zvláště pokud bydlíte ve městě, je klimatizace v Praze. Klimatizovaný vzduch nemusí být přímo ledový, doporučuje se taková teplota, která není nižší, než o 5 stupňů Celsia ve srovnání s teplotou venkovní. Pokud bychom byli příliš dlouho ve velmi chladné místnosti a naráz pak vstoupili do venkovního prostoru, kde je teplota řekněme o 10 – 15 stupňů vyšší, některé osoby by to mohlo ohrozit na životě.